Milo Company had a beginning inventory of 400 units of Product Kimbo at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were: Feb. 20 300 @ $9 Aug. 12 600 @ $11 May 5 500 @

Milo Company had a beginning inventory of 400 units of Product Kimbo at a cost of $8 per unit. During the year, purchases were:

Feb. 20 300 @ $9 Aug. 12 600 @ $11

May 5 500 @ $10 Dec. 8 200 @ $12

Milo Company uses a periodic inventory system. Sales totaled 1,500 units.

(a)

Determine the cost of goods available for sale.

The cost of goods available for sale $

Leave a Comment